” بیمه مسوولیت، مهندسی و حوادث”

arm bimeh

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه­ای ایران با بیش از 9 سال تجربه آموزشی، پژوهشی و ترویجی بر این باور است که ” بیمه” یکی از ابزارهای مهم در مدیریت بحران و حصول اطمینان خاطر جامعه هدف و عامل اصلی در بازسازی و بازتوانی پس از هر سانحه­ای می­باشد.

شاید نتوان به طور قطعی از سوانح پیشگیری نمود اما در کنار مقاوم سازی، بهسازی و ایمن سازی و ایجاد آمادگی برای پاسخگویی مناسب در هنگام بحران می­توان از بیمه به عنوان مهمترین عامل تسریع و یاری­گر در امر بازسازی و احیا نام برد. عاملی که مدت­هاست در صنعت مدیریت بحران به فراموشی سپرده شده است در حالی که می­تواند ابزار مهم و بسیار کاربردی در حوزه­ی مدیریت بحران باشد.

لذا در راستای هدف مذکور، موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه­ای ایران با همکاری بیمه پارسیان که از لحاظ ضمانت اجرایی، بهترین بیمه خصوصی کشور می­باشد، اقدام به تأسیس یک واحد نمایندگی بیمه نموده است تا خدمات متعدد بیمه­ای را در اختیار مخاطبان خود با یک سری عوامل تشویقی در راستای فرهنگ سازی بیمه قرار دهد.

براساس توافقنامه منعقد شده فی ما بین موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه­ای ایران و بیمه پارسیان کلیه خدمات بیمه­ای با قیمتی باورنکردنی و تخفیف ویژه نسبت به سایر بیمه­های کشور ارائه می­گردد.

بیمه­های تحت پوشش موسسه مقاوم سازی به شرح ذیل به صورت خلاصه تعریف می­گرند:

الف) بیمه­های مهندسی:

 1. بیمه تمام خطر پیمانکاران (A.R): این بیمه­نامه کلیه خطراتی که پیمانکاران در پروژه­های عمرانی و زیربنایی در حال احداث تهدید می­کند، در بر خواهد داشت. به عبارتی زلزله، سیل، صاعقه، طوفان و به طور کلی حوادث طبیعی به اضافه حوادث ناشی از اجرای کار مانند آتش­سوزی، انفجار فیزیکی و شیمیایی، افتادن اشیاء و . . . از جمله خطراتی هستند که در این بیمه نامه پوشش داده می­شوند. در این بیمه­نامه علاوه بر خسارت وارد شده بر پروژه، مسوولیت مدنی بیمه­گذار در قبال اشخاص ثالث نیز پوشش داده می­شود. این بیمه­نامه در حوزه HSE یاری دهنده پیمانکار و کارفرما و سایر عوامل اجرایی می­باشد.

همچنین باید بیان داشت بیمه در حوزه HSE نیز کاربرد بسیاری دارد چرا که مسووولیت ایمنی و بهداشت کارگران و پیمانکاران پروژه­های عمرانی، معدن، نفت و گاز و صنایع مختلف به عهده کارفرماست و بیمه عملکرد بسیار بالایی در کاهش هزینه­های کارفرما و تسریع در درمان و بازتوانی کارگران پس از هر سانحه بزرگ و کوچک دارا خواهد بود.

 1. بیمه تمام خطرنصب (A.R): این بیمه نامه نیز برای پروژه­های عمرانی و زیر بنایی در حال احداث صادر می­شود و مربوط به حوادث مشابه بیمه­نامه تمام خطر پیمانکاران است. این بیمه­نامه در خصوص احداث نیروگاه­های آبی، گازی، بادی، بخار، خطوط لوله انتقال آب، گاز، نفت، نیرو، کارخانجات پژوهشی و احداث هر نوع کارخانه می­باشد.
 2. بیمه سازه­های تکمیل شده(E.C.R): این بیمه­نامه مربوط به سازه­های همانند پل،راه، ساختمان، اسکله و سد می­باشد که در حال بهره­برداری می­باشند و در برابر خطراتی مانند سیل، زلزله، نشست زمین، آتش­سوزی صادر می­گردد. با توجه به سرمایه گذاری بالا در این گونه پروژه­ها، بیمه نامه می­تواند خسارات وارد به سازه و در نهایت به کشور را جبران نماید.
 3. بیمه­نامه عیوب اساسی و پنهان ساختمان­های مسکونی: با توجه به وجود برخی ساخت و سازهای غیراستاندارد، با ارئه این بیمه نامه هزینه­های ناشی از عیوب اساسی و پنهان ساختمان­های مسکونی که به دلیل طراحی غلط، نظارت غلط و مصالح غیر استاندارد می­باشد به مدت 10 سال از تاریخ پایان کار ساختمان تحت پوشش بیمه قرار می­گیرد. این بیمه نامه در حوزه­ی مقاوم سازی و بهسازی کاربرد فراوان دارد.

ب) بیمه­های آتش­سوزی:

 1. بیمه آتش­یوزی منازل مسکونی: این بیمه نامه ساختمان، تأسیسات و اثاثیه منزل مسکونی را در برابر خطرات اصلی آتش سوزی، انفجار، زلزله، سیل، طوفان، صاعقه، ترکیدگی لوله آب، خسارت ناشی از برف و باران و . . . تحت پوشش قرار می­دهد.
 2. بیمه جامع منازل مسکونی: در این بیمه نامه علاوه بر موارد گفته شده در بیمه آتش­سوزی منازل مسکونی، مسوولیت مدنی در قبال اشخاص ثالث و وقوع حوادث برای خانواده و تأمین هزینه­های اسکان موقت نیز ایجاد می­گردد.
 3. بیمه آتش­سوزی مراکز صنعتی: به منظور پیشگیری از بین رفتن سرمایه و دارایی­های صاحبان کسب و کار، این امکان فراهم آمده است تا دارایی­های مراکز صنعتی اهم از ساختمان­، ماشین آلات، موجودی کالا و مواد اولیه و . . . در قبال خطرات آتش­سوزی، زلزله، سیل، انفجارف ترکیدگی لوله و . . .
 4. بیمه آتش­سوزی نفت و انرژی: ارائه پوشش بیمه آتش سوزی در زمینه­های نفت وگاز و پتروشیمی با این بیمه نامه انجام می­گیرد.
 5. بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی: این بیمه نامه جهت کارگاه­ها، انبارها و فرودگاه­ها مطابق با موارد ذکر شده در بیمه آتش­سوزی مراکز صنعتی صادر می­گردد.

ج) بیمه­های مسوولیت:

 1. بیمه مسوولیت کارفرما در قبال کارکنان: براساس اصول HSE کارفرما در قبال حوادثی که منجر به جراحت، نقض عضو و یا فوت کارکنان می­شود مسوول می­باشد، این بیمه نامه عهده­دار جبران این گونه خسارات می­باشد.
 2. بیمه مسوولیت حرفه­ای: این بیمه­نامه ضامن جبران خسارات ناشی از شغل و حرفه افراد است. افراد همانند مهندسین، پزشکان، مدیران مراکز آموزشی و . . . به تبع حرفه خود ممکن است خسارات جانی و مالی به افرادی که از حرفه­ی آنان استفاده می­کنند وارد نمایند. این بیمه­نامه نیز بر اساس اصول HSE مورد نیاز می­باشد.
 3. بیمه مسوولیت مدنی عمومی: این بیمه نامه زیان وارده به اشخاص توسط یک فرد که ناشی از مسوولیت مدنی و غیر مرتبط با حرفه وی باشد را تحت پوشش قرار می­دهد.

د) بیمه حوادث:

 1. بیمه حوادث انفرادی: که در این بیمه نامه هر فرد خود را در مقابل کلیه خطرات ناشی از حوادث مختلف تحت پوشش بیمه قرار می­دهد.
 2. بیمه گروهی: این نوع بیمه نامه برای فعالیت­های گروهی از قبیل کارکنان شرکت­ها، دانش آموزان، دانشجویان، شرکت کنندگان در همایش و تورهای مسافرتی صادر می­شود و عبارت است از پوشش فوت و نقص عضو و هزینه­های پزشکی ناشی از حوادث.

واحد بیمه مسوولیت، مهندسی و حوادث موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه­ای ایران طبق موارد الف الی د مذکور بیمه نامه­های مسوولیت، مهندسی، آتش سوزی و حوادث را با تخفیف ویژه برای افراد ذیل صادر می­نماید:

 1. اعضای حقیقی موسسه مقاوم سازی
 2. اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان و نظام مهندسی معدن کشور
 3. ثبت نام کنندگان در همایش­ها و دوره­های آموزشی موسسه مقاوم سازی که یک بار در برنامه­های موسسه شرکت داشته­اند.
 4. شرکت­هایی که عضویت حقوقی در موسسه مقاوم سازی دارند می­توانند برای پرسنل خود از کلیه خدمات بیمه­ای با تخفیف ویژه استفاده نمایند.
  1. سازمان­ها و دستگاه­های دولتی و شرکت­های خصوصی می­توانند با انعقاد فی ما بین با موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه­ای ایران از کلیه خدمات بیمه­ای با تخفیف ویژه استفاده نمایند.

شایان ذکر است علاوه بر بیمه­های مذکور که به صورت مستقیم با فعالیت­های موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه­ای ایران در ارتباط است و خدمات ویژه­ای به مخاطبان ارائه می­گردد، بیمه نامه­های ذیل نیز با درصد قابل توجه­ای تخفیف به اعضای موسسه مقاوم سازی ارائه گردد.

 1. بیمه نامه اظهارنامه­ای آتش­سوزی
 2. بیمه مرهونات بانکی آتش­سوزی
 3. بیمه مسوولیت مدنی تولیدکنندگان کالا در قبل استفاده کنندگان و اشخاص ثالث
 4. بیمه مسوولیت مدنی ناشی از اجرای قرارداد( مستأجر در قبال موجر و بالعکس)
 5. بیمه پول در صندوق و گردش
 6. بیمه اسب
 7. بیمه نامه باربری وارداتی
 8. بیمه نامه باربری صادراتی
 9. بیمه نامه باربری ترانزیت
 10. بیمه نامه باربری داخلی
 11. بیمه درمان گروهی
 12. بیمه درمان مسافرین خارج از کشور
 13. بیمه مهندسی عدم النفع ناشی از تأخیر در بهره­برداری
 14. بیمه مهندسی تمام خطر ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری
 15. بیمه مهندسی شکست ماشین آلات
 16. بیمه مهندسی تجهیزات الکترونیکی
 17. بیمه مهندسی فساد کالا در سردخانه
 18. بیمه مهندسی عدم النفع ناشی از شکست ماشین آلات
 19. بیمه مهندسی بویلر و مخازن تحت فشار
 20. بیمه انرژی
 21. بیمه کشتی
 22. بیمه هواپیمایی (هواپیما، خدمه، مسافرین)
 23. بیمه شخص ثالث و حوادث راننده خدرو
 24. بیمه برند خودرو
 25. بیمه مازاد شخص ثالث خودرو
 26. بیمه عمر و سرمایه گذاری

arm bimehموسسه مقاوم سازی. مرکز ملی مقاوم سازی . مقاوم سازی