مقاوم سازی.حقی.مرکز ملی

آشنایی با گواهینامه ملی ایمنی در برابر زلزله

مقدمه :

کشور پهناور ایران بر روی خط زلزله قرار گرفته است و بایستی بیان نمود ایران کشوری است لرزه خیز که بیش از 30حادثه از 40 حادثه شناخته شده در جهان درآن رخ میدهد و طبق بیان سازمان ملل متحد ایران هشتمین کشور سانحه خیز دنیاست. با توجه به ساختن شهرهای کشور بر روی گسل ها و توسعه روز افزون شهرها، مساله ایمنی و پیشگیری از سوانح وبحران های مختلف طبیعی و غیر طبیعی و کسب تجارت متعدد و شناخت واقعییت های سوانح و بحران های اجتماعی پیش روی آن، اندیشمندان و محققان را بر آن داشت تا به دانش مدیریت بحران دست یابند و سازمان های مسئول و متولی و مراکز تحقیقاتی و علمی تشکیل و گسترش یابند.

تاسیس جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ در جهان برای کاهش آلام بشری و کمک به انسان های آسیب دیده و آسیب پذیر در سوانح طبیعی و غیر طبیعی در این راستا بیش از صد سال است که صورت گرفته است و در دهه های اخیر توسعه این سازمان های امداد رسان به سمت پیشگیری از وقوع بحران های طبیعی تا حد ممکن جهت گرفته است.تدوین استاندارد های علمی ساخت و ساز ،قوانین مقررات ایمنی،و….از جمله اقدامات صورت گرفته در راستای پیشگیری می باشد که اکنون بیشترین تلاش را در بر داشته است.

در این راستا موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با توجه به وظایف و ماموریت هایش در نظر دارد نسبت به نظارت و بررسی ساختمان های نوساز و قدیمی بر اساس استاندارد ها و دستور العمل های فنی و ایمنی ساخت و اقدام نماید و با صدور گواهینامه ملی ایمنی در برابر زلزله ، فعالیت ترویجی را در جهت زندگی ایمن ایفا نماید.

موضوع :

صدور گواهینامه ایمنی در برابر زلزله ویژه ساختمان های اداری، مسکونی ، تجاری و مجتمع های خدماتی آموزشی ، تربیتی و درمانی

اهداف :

– ارزیابی لرزه ای ساختمان های موجود بر اساس آئین نامه های بهسازی لرزه ای ایران

– ارزیابی ساختمان از لحاظ بهرمندی مناسب و صحیح از استاندارد های فنی ساخت وساز

– ارزیابی ساختمان از لحاظ معماری متناسب با آئین نامه پدافند غیرعامل

– صدور تائیدیه برای بهره برداران ساختمان از لحاظ ایمنی

– تدوین دستورالعمل ویژه آن ساختمان جهت اقدام در مواقع اضطراری از قبیل تدوین نقشه خطر برای وقوع زلزله،نقش تخلیه در هنگام آتش سوزی و ….

– ارائه پیشنهادات فنی جهت تجهیز ساختمان به ابزار امداد و نجات به بهره برداران

– صدور بیمه نامه ساختمان از قبیل بیمه آتش سوزی، بیمه پوشش خطر زلزله، بیمه مسولیت آسانسور و…با همکاری شرکت های بیمه معتبر

شیوه نامه اجرایی :

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با بهرمندی از نیروی متخصص و اساتید ممتاز دانشگاهی پس از دریافت درخواست از سوی کارفرمایان محترم اقدام به ارزیابی فنی ساختمان ضمن ارائه دستور العمل مربوط به ایمنی و امادگی در برابر بحران نموده و با همکاری کارشناسان محترم بیمه نسبت به بیمه ی آتش سوزی و زلزله و سایر بیمه های مرتبط اقدام می نماید.

در این طرح گروهی از کارشناسان و متخصصان همکاری خواهند داشت ک به شرح ذیل معرفی می شوند :

1- کارشناسان مهندسی سازه و زلزله که ضمن بررسی فنی ساختمان نسبت به ارزیابی لرزه ای ساختمان موجود بر اساس چک لیست های ارزیابی و تست های غیر مخرب اقدام می نمایند.

2- کارشناسان معماری و پدافند غیر عامل که ساختمان را بر اساس اصول پدافند غیرعامل و نحوه معماری فضاهای ساختمان از قبیل راه پله ها ، راهروها، دربهای ورودی و ….بررسی خواهند نمود.

3- کارشناسان مدیریت بحران که نسبت به تدوین دستورالعمل های ایمنی ساختمان از قبیل دستورالعمل تخلیه اظطراری، دستورالعمل استفاده از اسانسور در مواقع بحران، دستورالعمل نحوه مهار آتش در ساختمان، دستورالعمل نکات ضروری دکوراسیون داخلی برای کاهش خسارت های ناشی از زلزله، دستورالعمل پناهگیری در هنگام زلزله و… بر اساس معماری سازه اقدام مینمایند.

4- کارشناسان بیمه که نسبت به صدور بیمه نامه مربوطه اقدام می نمایند.

5- کارشناسان آموزشی که در صورت درخواست کارفرما پس از صدور گواهینامه ایمنی در برابر زلزله به کارفرما معرفی میگردند.تا در خصوص نکات ایمنی و آمادگی و پاسخ گویی درهنگام بحران به بهره برداران ، آموزش های لازم را ارائه خواهند نمود.

دراین طرح کارفرمایان محترم که صاحب ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری می باشند و یا مسوولین مجتمع های آموزشی و تربیتی و درمانی مثل بیمارستان ها ، مهدهای کودک، مجتمع های خرید و … که تمایل دارند تا نسبت به دریافت گواهینامه ایمنی در برابر زلزله اقدام نمایند،می توانند با درخواست صدور گواهی نامه و تکمیل فرم های مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده اقدام نموده و با همکاری کارشناسان موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران و پرداخت حق الزحمه مربوطه نسبت به دریافت گواهینامه اقدام نمایند.

شایان ذکر است این گواهی به ساختمان ها و برج های قدیمی نیز در صورت تائید کارشناسان این موسسه تعلق میگیرد همچنین با توجه به هماهنگی صورت گرفته با شرکت های بیمه ، بیمه ساختمان نیز به صورت سالانه انجام خواهد گرفت.

اعتبار گواهینامه :

این گواهینامه از لحاظ فنی و علمی مورد تائید موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران می باشد و جهت اعتبار بیشتر مکاتباتی با دستگاه های مرتبط به شرح ذیل صورت گرفته است :

1- سازمان مدیریت بحران کشور

2- شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران وابسته به وزارت راه و شهر سازی

3- شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید وابسته به وزارت راه و شهر سازی

4- آکادمی بین الملی علوم آلمان

5- جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران

6- سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشور

7- سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران

همچنین جهت صدور بیمه نامه با شرکت های بیمه پارسیان و بیمه پاسارگاد به عنوان برترین بیمه های خصوصی کشور مکاتبه صورت گرفته است.

شایان ذکر است پس از تکمیل فرم های بازرسی مربوطه توسط کارشناسان، کمیته علمی متشکل از اساتید دانشگاهی جهت تائید نهایی برگزار می گردد و گواهینامه ایمنی در برابر زلزله با مهر و امضای موسسه مقاوم سازی ، سازمان های همکار وشرکت بیمه صادر می گردد.

جهت ثبت نام فرم درخواست صدور گواهینامه به سامانه خدمات الکترونیک موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران مراجعه نمایید.