ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند، داغ این سیزده بدر بر دل ما بگذارند!

روز طبیعت

خیر دوست عزیز و گرامی. باران همیشه نعمت است و بی تدبیری ما بلا می آفریند و ابر و باد و مه و خورشید دارند کار خودشان را به درستی انجام می دهند. آنها که امروز می گویند باران نزن بایستی دیروز در هنگام جنگل خواری ها و بیابان زایی ها و انتقال آب رودخانه ها و در حریم و مسیل رودخانه ها جاده سازی وساختمان سازی کردن ها ،‌ بایستی دیروز می گفتیم نزن و نساز و فراموش نکن به قول استاد احمد حامی رودخانه یعنی خانه ی رود ، اگر خانه اش را خراب کنید ، خانه تان را ویران می کند!!!!

سکوت دیروز ما و فروش چوب درختان جنگل هایمان ، ان روزها که حریم رودخانه ها را به یاد بردیم باید امروز را پیش بینی می کردیم که با عفلت ما شاهد نابودی هموطنانمان خواهیم بود. نوروز امسال شاید یکی از تلخ ترین خاطرات نوروزی برای خیلی از هموطنان مان باشد که متاسفانه این روزها ، دولتی ها برای فرار از بی مسوولیتی هایشان آن ها را مقصر می دانند که چرا با سیل سلفی گرفته اید و این مردن تقصیر خودتان است.

ان روزها که ما فریاد می زدیم که وظیفه ی سازمان صدا و سیما آگاه سازی و آموزش همگانی بحران است ، متاسفانه هیچ کس را گوش شنوا نبود و با چند بخشنامه و دستورالعمل بی فایده فقط شانه ی مان را از مسوولیت خالی کردیم. من شخصا به عنوان شخصی که در قالب یک فعالیت داوطلبانه و مردم نهاد پیگیر برخی از امور مدیریت بحران با نگاه مشارکت های مردمی بودم ،‌شاهد کم کاری ها مسوولین و دستگاه های دولتی در ان دوران نه چندان دور هستم که مثلا کارگروهی با مسوولیت صدا و سیما در ایین نامه اجرایی قانون مدیریت بحران بود اما هیچگاه انگونه که بایسته است وظیفه انجام نشد زیرا در مدیریت بحران کاسبی رونقی نداشت و هزینه ی اطلاع رسانی در سیما هم گران تمام میشد و مثل چیپس و پفک برای صدا و سیمای بی کفایت ما درامدی نداشت!!!!

و متاسفانه امروز هم فضای مجازی مان پر شده است از جولان و نمایش های تبلیغاتی برخی مسوولین که با سیل و ویرانه های ملت عکس بگیرند و خود را خادم این ملت معرفی کنند و افسوس که اگر برای خدمت وارد این آب گل آلود شده اید ، چرا پس از آب گل آلود ماهی می گیرید؟

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران بزودی از طریق قانون از مسوولین بی کفایتی که در دوران خدمت خود از مسائل مدیریت بحران به راحتی شانه خالی کردند از قوه قضاییه شکایت خواهد نمود و امید داریم که با تغییر و تحولی که در ریاست قوه قضاییه صورت گرفته است این مساله ی مهم از طریق مقاماتی که برای فریادخواهی این ملت شعار می دهند ، بتوانیم این موضوع را پیگیری کنیم و مسوولینی که با کم کاری ها و اهمال کاری هایشان باعث مرگ هموطنان مان شده اند را پای میز محاکمه ی عدالت بیاوریم.

ضمنا خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز بایستی بیان کنم که به عنوان موسسه ای که در سال های 1394 و 1395 با ارائه ی نقد ها نسبت به لایحه ی حوادث غیر مترقبه نگذاشتیم آن لایحه ی پر از ایراد و کاستی مورد تصویب مجلس قرار گیرد ، اقدام رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر حضور نیروهای نظامی سپاه و ارتش در مدیریت بحران سیل دلیل قاطعی بر فریادهای ما در نقص لایحه ی مذکور و ضعف ساختاری سازمان پیشنهادی مدیریت بحران است. اگر سازمانی چابک و مقتدر و جامع در نظام مدیریت بحران کشور ما تعریف می شد امروز نیازی به فرمان رهبری برای رفع بحران نبود و این فرمان را بایستی دلیل بر ضعف لایحه و وضعیت کنونی سازمان مدیریت بحران کشور دانست و با ارتقای ان در پیشگیری اینگونه سوانح و بحران ها جدیت داشت.

گفتارم را خلاصه می کنم با چند جمله ی کوتاه ، اگر امروز هموطنانمان با سیل سلفی می گیرند این ضعف در مدیریت ماست. اگر امروز دروازه قران شیراز را سیل فرا میگیرد ضعف در توسعه ی شهری ماست که هیچ پیوست مدیریت بحرانی را در ان پیش بینی نکرده ایم. اگر امروز باران نعمت الهی تبدیل به بلا شده است فقط بخاطر این است که محیط زیست را جدی نگرفته ایم و منافع مالی و شخصی مان را به منافع ملی ترجیح دادیم!!!! تا صبح امروز 12 فروردین 98 حدود 43 نفر از هم میهنان مان در سیل کشته شدند و داغ شان را یک ملت باید تحمل کند. امروز هم که جور دیگری شاهد سیل در برخی از شهرستان ها ی کشور بودیم و نمی دانیم با این وضع سیلی که در رسانه ها دیدیم کشته ها و خسارت هایمان چگونه خواهد شد. اما بارها تکرار کردیم و باز هم تکرار میکنیم اما می دانیم با این ساختار واین مدل کاری و این ندانم کاری ها و اهمال کاری ها هیچ وقت هیچ چیزی درست نمی شود چرا که سال های قبل هم سیل ایلام و سیل کن را داشتیم اما از تجربه مان استفاده نکردیم و بازهم شاهد تلخی های دیگر شدیم.

گر دلخوشی ای داشتید و درجشن باستانی سیزده بدر به شرط هوای خوب به طبیعت پناه بردید یادتان نرود که طبیعت پاسخ بدی را با بدی می دهد و پاسخ خوبی را با خوبی. با طبیعت مهربان باشید و زباله در طبیعت رها نکنیم.گرفتگی جوی ها و مسیل ها با زباله هایمان برای مان آب گرفتکی ها و سیل ها ایجاد می کند!!!! مراقب منقل ها و آتش هایمان باشیم که طبیعت و جنگل هایمان را نسوزانیم.

با عرض تسلیت و دلارامی به هموطنان مان
حامد حقی
مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

#ساختار مدیریت بحران مناسب ایران نمی باشد. اصلاح لایحه حوادث غیرمترقبه تقاضای ما می باشد و ما آمادگی داریم با نمایندگان مجلس و دولت برای اصلاح لایحه همکاری کنیم.
#بازخواست و مجازات مسوولین بی کفایت و مجازات آن دسته از مدیرانی را که در دوران خدمت خود کوتاهی کردند از قوه ی قضاییه درخواست داریم.
#خدمت رسانی به مردم وظیفه است. نیازی به سلفی گرفتن مدیران و مسوولین با سیل زده ها نیست. به جای تبلیغات و نمایش حضور لطفا واقعا خدمت کنید.خدمت بی منت.

www.retrofitting.ir

photo_2016-04-01_09-54-08

عناوین اصلی