‎آيا وقوع زلزله هاي كوچك خوب است يا نگران كننده؟/ دکتر مهدی زارع پاسخ میدهد.

‎آيا وقوع زلزله هاي كوچك خوب است يا نگران كننده؟

دكتر مهدي زارع
حدود ١٠ درصد  از تغییر شکل در پوسته زمین در فلات ايران که فرایندی دائمی است به شکل لرزه‌ای خود را نشان می‌دهد.

این ۱۰درصد همیشه با یک ریتم و با توزیع یکسان رخ نمی‌دهد. اینطور نیست که بگوییم الزاما بایستی ماهانه تعداد مشخصی زلزله در نقاط معین رخ دهد. ولي به طور متوسط مي توان براوردي از تعداد رخداد زلزله هاي با بزرگاهاي مختلف در كل فلات ايران و در هر ناحيه داست. ساختار‌های زمین‌، در برخی نقاط که گسل‌های فعال وجود دارد، با عدم‌حرکت و یا سکون زمقطعي يا طولاني مدت مواجهند. سکون این ورقه‌ها بر اثر فشارهای  مداوم درونی، به پایان می‌رسد در نتیجه زلزله رخ می‌دهد؛ به‌طور مثال گسل شمال از ١٧٨٠ م  سکون داشته و حرکت مهمی انجام نداده است این به‌معنای این نیست که آنجا دیگر لرزه خیز نیست. نه سکون گسل‌ها به‌معنای اتمام زمین‌لرزه است و نه پرزلزله بودن الزاما به‌معنای شروع فوري فعالیت گسل براي رخداد يك زلزله شديد است. بنابراین هر آنچه در روزهای اخیر از نظر زلزله هاي كوچك رخ می‌دهد اتفاقی طبیعی است.

با توجه به سابقه زلزله‌های بزرگ در ایران، به طور متوسط در هر دهه، حدود دو زلزله با بزرگاي بالای هفت  در فلات ایران  ممكن است رخ می‌دهد و اين موضوع بحثي آماری است.. وقوع زلزله‌های بالای هفت ریشتر نه خوب است و نه بد، صرفا پدیده طبیعی است. فقط امیدوار باید باشیم که مرکزیت زلزله در منطقه شهری رخ ندهد. ما نمی‌توانیم با آرزوهای خوش خودمان را سرگرم کنیم. این زلزله‌های كوچك دست كم می‌توانند هشدار‌دهنده باشند. .

اصولا زلزله‌ای که نزدیک شهر رخ می‌دهد بیشتر مردم را وحشتزده می‌کند.
حال آيا  زلزله‌های با بزرگاي چهار و پنج   از وقوع زلزله‌هایی با توان بالا جلوگیری می‌کند، در پاسخ بايد گفت لزوما چنین نیست، شاید این زلزله‌ها مانند کبریت دم در انبار باروت باشد و محرک رخداد‌های بزرگ‌تر باشد. چنین اظهارنظری را نمی‌توان تفسیر علمی کرد و نتیجه غلط ارائه داد. با اطلاعات کمی که ما در مورد لایه‌های زیر زمین داریم نمی‌توان در مورد جلوگيري از رخداد زلزله مهم بعدي گرفت.
كار منطقي آن است كه اين زلزله هاي كوچك را نشانه فعال بودن همان منطقه در نظر بگيريم و بر اساس درك فعال بودن هر منطقه در مورد افزايش سطح آمادگي در آن ناحيه براي سناريو زلزله شديد احتمالي بعدي تلاش كنيم.

مطلب پیشنهادی

تحلیل سازه ها انفجار

تحلیل سازه ها در برابر انفجار

عبارت تحلیل سازه ها تحت آتش به معنای پیش بینی رفتار سازه گرفتار آتش و ارزیابی ظرفیت باربری اعضای سازه ای ان در دماهای بالا می باشد.

یک نظر

  1. چرا دولت از کارشناسان ژاپنی یا چینی دعوت نمی کنه که مسئله نلاگهانی فعال شدن تمامی گسلهای ایران رو بررسی کنند
    ما که نمیگیم کارشناس نداریم ولی بهرحال در همه کارها توصیه به مشورت شده
    بهرحال اونها هم در موقعیت مشابه و هم با امکاناتی بیشتر و دید بازتر بودند
    نباید بخاطر یه سری مسایل دِین اینهمه مردم مظلوم و بی پناه رو نادیده گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *