۱۳ اکتبر (۲۲ مهر) روز جهانی کاهش اثرات سوانح گرامی باد.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ۱۹۸۹، “روز جهانی کاهش سوانح” را به منظور ترویج فرهنگ جهانی آگاهی از مخاطره و کاهش سوانح  نام‌گذاری نمود. نهضت جدید دفتر سازمان ملل متحد برای کاهش خطر بلایا با عنوان “سندای هفت”، بر هفت هدف سند چارچوب سندای متمرکز است که نخستین مورد آن کاهش مرگ و میر ناشی از بلایا است. این نهضت می‌کوشد موجی از آگاهی درباره اقدامات اتخاذ شده برای کاهش مرگ و میر در سراسر جهان خلق کند.ما نیز در این امر مهم هم گام شده ایم تا با جلب مشارکت های مدنی و با گرامیداشت روز جهانی کاهش اثرات سوانح،  همه با هم برای جهانی بدون سانحه تلاش کنیم. به امید روزی که همه ی سازمان های مردم نهاد و تمامی نهادهای مدنی در این گام مهم همراه شوند و در عرصه ی کاهش اثرات بلایای طبیعی ، پیشگام و رهرو باشیم.

“با درود فراوان و آروزی تحقق شعار زیستن برای بیان”

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران                                        بنیاد بین المللی امداد و نجات ایثار

جهت دانلود برنامه جهانی کلیک کنید.فایل ترجمه شده برنامه جهانی ۲۰۱۶

live-to-tell

زیستن برای بیان- Live to Tell

روز جهانی کاهش اثرات سوانح

۱۳ اکتبر ۲۰۱۶ (۲۲مهر ۱۳۹۵)

 

۱-کمپین سندای هفت، ۷ هدف، ۷ سال (۲۰۲۲-۲۰۱۶)

مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز ۱۳ اکتبر (مصادف با ۲۲ مهر) را  به عنوان روز جهانی کاهش سوانح (IDDR)  برای ترویج فرهنگ کاهش سوانح جهانی، شامل پیشگیری از سوانح، کاهش خطرات و آمادگی تعیین کرده است. ۲۵ سال پیش، این روز به عنوان یک رویداد بزرگ آگاهی بخشی جهانی و بزرگداشت بسیاری زمینه ها برای تشویق تلاش برای ایجاد جوامع و گروه های تاب آور در سوانح نامگذاری شد.

در راستای مفهوم کمپین که در سال ۲۰۱۱ آغاز شده و در آن هر سال را به طور ویژه به گروهی از افراد آسیب پذیر در معرض سوانح اختصاص داده اند– کودکان و جوانان (۲۰۱۱)، زنان و دختران (۲۰۱۲)، افراد معلول (۲۰۱۳)، جمعیت سالمندان (۲۰۱۴)، افراد بومی (۲۰۱۵)– دفتر ملل متحد برای کاهش خطرات سوانح طبیعی (UNISDR) در حال حاضر در حال راه اندازی کمپین سندای ۷ برای ترویج هر یک از هفت هدف چارچوب سندای برای کاهش خطرات سوانح طبیعی می باشد که در سندای ژاپن در مارچ ۲۰۱۵ به تصویب رسیده است.

همانطور که در سرتاسر مفهوم کمپین مبرهن است، موفقیت کمپین سندای ۷ در گرو جذب و ارتباط گیری با طیف وسیعی از ذینفعان جهت آگاهی از چارچوب آن و ترویج اقدامات مورد نیاز برای پیاده سازی آن است که رسیدن به اهداف سندای به آنها بستگی دارد.

کمپین سندای ۷ برای همه، از جمله دولت ها، دولت های محلی، گروه های اجتماعی، سازمان های مردم نهاد، بخش خصوصی، سازمان های بین المللی و خانواده سازمان ملل متحد جهت ترویج بهترین شیوه در سطح بین المللی، منطقه ای و ملی در تمام بخش ها، به منظور کاهش خطر سوانح و تلفات سوانح فرصتی مناسب است.

جنسیت؛ یک مسئله حیاتی در کاهش مرگ و میر است. در سراسر جهان، زنان و کودکان تا ۱۴ برابر بیشتر از مردان در یک فاجعه می میرند. حدود ۶۰ درصد از مرگ و میر مادران باردار قابل پیشگیری است. دیگر گروه های تاثیرپذیر در این میان شامل افراد با معلولیت، افراد مسن و مردم بومی می باشند.

۲۰۱۶- هدف ۱: کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از سوانح در سطح جهانی تا سال ۲۰۳۰، با هدف کاهش میزان مرگ و میر جهانی به طور میانگین در ازای هر ۱۰۰,۰۰۰ نفر در دهه ۲۰۲۰-۲۰۳۰ در مقایسه با دوره ۲۰۰۵-۲۰۱۵؛

۲۰۱۷- هدف۲: کاهش چشمگیر تعداد افراد تحت تاثیر (سوانح) در سطح جهانی تا سال ۲۰۳۰، با هدف کاهش متوسط جهانی در ازای هر ۱۰۰,۰۰۰ نفر در دهه ۲۰۲۰-۲۰۳۰ در مقایسه با دوره ۲۰۰۵-۲۰۱۵؛

۲۰۱۸- هدف۳: کاهش خسارات اقتصادی مستقیم (سوانح) در رابطه با تولید ناخالص داخلی در جهان (GDP) در سال ۲۰۳۰؛

۲۰۱۹- هدف۴: کاهش آسیب(خسارات) سوانح به زیرساخت های حیاتی و جلوگیری از اختلال در ارائه خدمات بنیادی از جمله امکانات بهداشتی و آموزشی از طریق توسعه تاب آوری آنها تا سال ۲۰۳۰؛

۲۰۲۰- هدف۵: افزایش قابل ملاحظه تعداد کشورهای دارای استراتژی های ملی و محلی کاهش خطرپذیری سوانح تا سال ۲۰۲۰؛

۲۰۲۱- هدف۶: افزایش قابل توجه همکاری های بین المللی با کشورهای در حال توسعه از طریق پشتیبانی مناسب و منسجم از آنها برای تکمیل اقدامات ملی در جهت اجرای چارچوب حاضر تا سال ۲۰۳۰؛

۲۰۲۲- هدف۷: افزایش چشمگیر دسترسی به سیستم های هشدار سریع چند مخاطره ای و ارائه اطلاعات و تحلیل خطر پذیری سوانح به مردم تا سال ۲۰۳۰

۲- روز جهانی کاهش سوانح – کمپین زیستن برای بیان: بالا بردن آگاهی، کاهش مرگ و میر

“همه چیز می تواند از نو ساخته شود، اما زندگی نمی تواند بازیابی شود، و این چیزی است که لطمه زیادی می زند.”
رافائل کوریا رئيس جمهور، اکوادور، پس از زلزله آوریل ۲۰۱۶ که ۶۶۱ نفر کشته شد.

هدف: استفاده از روز جهانی سوانح در روز ۱۳ اکتبر ۲۰۱۶ (مصادف با ۲۲ مهر ۱۳۹۵) برای:

ارائه پلت فرم حمایت برای همه دولت ها، دولت های محلی، سازمان های مدیریت سوانح، سازمان ملل متحد، سازمان های غیر دولتی، صلیب سرخ و هلال احمر، سازمان های مردم نهاد، (گروه های) کسب و کار، دانشگاه و موسسات علمی و دیگر گروه های علاقه مند به همیاری برای اجرای چارچوب سندای و برای برجسته کردن دستاوردها و چالش ها در انجام این کار با تمرکز ویژه بر روی اقدامات نجات زندگی در سال ۲۰۱۶٫

کمپین ۲۰۱۶ به دنبال ایجاد یک موج آگاهی در مورد اقدامات صورت گرفته برای کاهش مرگ و میر در سراسر جهان خواهد بود.

دفتر ملل متحد برای کاهش خطرات سوانح طبیعی (UNISDR) می خواهد تا شما از فرصت ۱۳ اکتبر(۲۲مهر) استفاده کنید برای بیان این مطلب به جهان که چه کارهایی برای اجرای چارچوب سندای به منظور کاهش مرگ و میر و بهبود نتایج سلامت از سوانح انجام می دهید.

آیا شما چگونگی بیشتر مطلع شدن مردم از خطر را بهبود می بخشید ؟ چگونه آن را انجام می دهید؟ آیا کمک رسانی با هشدارهای اولیه ی مناسب تری دارید؟

۳- زیستن برای بیان- اطلاعیه مطبوعاتی/ صفحه وب/ محتوا

برای اعلام موضوع روز اطلاعیه مطبوعاتی خواهد بود. وب سایت IDDR2016 راه اندازی خواهد شد و درخواستی از همکاران برای کمک به تکمیل آن با نمونه هایی از کاهش خطر و اقدامات مربوط به نجات زندگی در سطح محلی و ملی با تمرکز بر آسیب پذیر ترین ها صورت خواهد گرفت.

دفتر ملل متحد برای کاهش خطرات سوانح طبیعی (UNISDR)  نام تجاری صفحه را به یک منبع برای تمامی اعضای جامعه ی کاهش خطر بلایا  برای استفاده و ارسال اطلاعات از رویداد های برنامه ریزی شده خودشان شامل عکس ها، پوستر ها و تفسیر، توسعه خواهد داد.

همچنین دفتر ملل متحد برای کاهش خطرات سوانح طبیعی (UNISDR) با مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی سوانح طبیعی، در لوون، بلژیک با هدف بررسی روند مرگ و میر کار خواهد کرد (که در این باب) گزارشی در ۱۳ اکتبر منتشر می شود.

در سرآمد روز، تمرکز ویژه ای بر روی هشدار دهنده های اولیه، اقدامات پیشگیرانه انجام شده قبل از سوانح ناگهانی و تدریجی و ارتقای سطح آمادگی وجود خواهد داشت.

یک پیوند با روز جهانی آگاهی از سونامی که برای اولین بار در این سال در ۵ نوامبر(۱۵ آبان) مشخص شده است؛ ایجاد خواهد شد.

همچنین تمرکز بر اقدامات صورت گرفته برای ایجاد بخش بهداشت و درمان انعطاف پذیرتر و بهداشت عمومی مترقی در مدیریت ریسک سوانح معطوف خواهد بود.

مقامات بخش دولتی و خصوصی برای ارائه مطالعات موردی خود که نگرانی از ایمنی در صنایع پرخطر مانند هسته ای، نفت و بنزین، زغال سنگ و سایر صنایع استخراجی را نشان می دهد، دعوت شده اند.

یک بخش وبلاگ در صفحه مجموعه تنظیم خواهد شد که شامل نظر و بینش کارشناسان در کاهش مرگ و میر در مناطق (آسیب دیده) از سوانح خواهد بود.

دفتر ملل متحد برای کاهش خطرات سوانح طبیعی (UNISDR)  از پلت فرم THUNDERCLAP Twitter برای ایجاد تعامل و جلب حمایت سازمان ها و افراد استفاده خواهد کرد که ممکن است در رابطه با موضوع روز، خواهان به اشتراک گذاری پیغام زیر همراه با یک تصویر مناسب با دوستان و همراهان خود باشند:

LIVE TO TELL …A life saved is the greatest benefit of reducing disaster risk #switch2sendai on October 13 #IDDR2016

بخش ارتباطات دفتر ملل متحد برای کاهش خطرات سوانح طبیعی (UNISDR) یک اطلاعیه خدمات عمومی ارائه خواهد کرد که از یک ماه قبل برای پخش در دسترس خواهد بود.

۴- روند مرگ و میر

با توجه به داده های مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی سوانح (CRED)، متوسط نرخ مرگ و میر جهانی ثبت شده از۲۰۰۵تا ۲۰۱۴، ۷۶,۴۲۴ مرگ در هر سال بوده است. در سال ۲۰۱۵، (CRED) 22,773 مرگ و میر را ثبت کرده است. لیستی از مخاطرات طبیعی اصلی با تعداد مرگ و میر میاتگین دهه ای، و مرگ و میر سال ۲۰۱۵ (در داخل پرانتز) را در زیر مشاهده می کنید: سیل، ۵,۹۳۸ (۳,۳۱۰)؛ طوفان، ۱۷,۷۷۸ (۹۹۶)؛ خشکسالی، ۲,۰۳۰ (۳۵)؛ زمین لغزه، ۱,۳۶۹ (۹۲۳)؛ زلزله و سونامی، ۴۲,۳۸۱ (۹,۵۲۵)؛ آتش سوزی، ۷۳ (۶۶)؛ فعالیت های آتشفشانی، ۴۶ (۰) جنبش توده ای (خشک)، ۳۷۳ (۰).

در سال ۲۰۱۴۵,۸۸۴  نفر بر اثر سوانح تکنولوژیک کشته شده اند و متوسط سالانه برای دهه ی قبلی ۷,۵۱۴ بوده است. رویدادهایی شامل غرق شدن کشتی  و قایق؛ حوادث حمل و نقل ۷۴٪ از مرگ و میر  ناشی از سوانح تکنولوژیک را بر اساس پایگاه داده (CRED) دارا می باشند.

اکثر فوریت های بهداشت عمومی در سطح جهانی به صورت منظم رخ می دهد. اخیرا بیماری همه گیر ابولا در کشورهای فقیر غرب آفریقا گینه، لیبریا و سیرالئون ۱۱,۰۰۰ زندگی را گرفت و باعث تروما گسترده و زیان های اقتصادی شد. گسترش سریع جهانی ویروس Zika مثال دیگری است.

نتیجه

۱- آگاهی بیشتر جهانی از چارچوب سندای؛ با ارائه آن به عنوان یک دستور کار نجات زندگی برای ایجاد مقاومت در برابر سوانح  ناشی از انسان ساخت و خطرات طبیعی.

۲- مشارکت بیشتر نمایندگان گروه های آسیب پذیر در برنامه های کاهش خطر سوانح ملی.

۳- گفتمان عمومی برای ایجاد تغییر نگرشی و رفتاری نسبت به مدیریت خطر سوانح.

 

مترجم: بابک چلبی یانی، کارشناسی ارشد مدیریت در سوانح طبیعی دانشگاه تهران و عضو موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

مطلب پیشنهادی

فورجینگ- جوش سر به سر میلگرد- مقاوم سازی - بهسازی - حامد حقی

برگزاری موفق اولین دور ایمنی کار در ارتفاع

  این دوره در تاریخ ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ با همکاری موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه …