۵ دی ماه ،‌سالروز زلزله بم

پنجم دی ماه ۱۳۸۲ خورشیدی ایران لرزید و همه ی ایران در سوگ هموطنان بمی اش نشست. سوگی که امروز پس  از ۱۴ سال هنوز قلب هر انسانی را به درد می آورد و هنوز نتوانستیم آلام آن درد بزرگ را کم کنیم. هنوز نتوانستیم برآورد واقعی خسارت ایجاد شده از زلزله ی بزرگ بم را محاسبه کنیم. شاید گل و آجر و سیمانی که فروریخت و آجر و گچ و رنگی که مجدد برای ساخت بم هزینه شد قابل تخمین باشد اما براستی هیچ کس ندانست سرانجام کودک آواره ی بمی به کجا رسید؟ هیچ کس نداست سرانجام دخترکی که در گیر و دار امداد رسانی امدادگران زحمتکش هلال احمر و داوطلبین و نیکوکاران کشور مورد تجاوز قرار گرفت ، به کجا رسید؟ هیچوقت ندانستیم که مرد نان آور خانواده که در بم زیر آوار قطع نخاع شد چگونه هزینه های درمان خود را طی این ۱۴ سال پرداخت کرد و از کجا نان خانواده اش را که شاید چند تن بیشتر باقی نمانده باشند تامین نمود؟ و هیچ کس ندانست که مهندسی که بی تفاوت از زلزله های بم و منجیل و سیلاخور و ورزقان و کرمانشاه گذشت ، چگونه خانه خود را بر خانه ویران شده مردم زلزله زده بنا نمود و سرانجامش چه شد؟
براستی ۱۴ سال از آن روز اندوه وماتم گذشت و ما هنوز هم دچار سومدیریت های مسوولین سازمان های متولی مان هستیم و گویا بم تکرار شدنی است و زلزله سرپل ذهاب درستی این ادعاست. ادعایی که هر انسانی از گفتنش پر از اندوه و غم خواهد شد و هر مهندسی از شنیدنش پریشان و پشیمان از کرده ی ناکرده ی خویش. روزگاری بود که می اندیشیدم اگر ما مهندسین در ساخت و ساز دقت کنیم و همت کنیم هیچ بمی تکرار نخواهد شد اما امروز میبینم که اگر ما مهندسین هم بخواهیم که بم تکرار نشود، تا مسوولین از خواب بیدار نشوند و بستر ایمنی و ساخت ایمن را فراهم نکنند هیچ کاری از عهده ی مهندس به تنهایی بر نمی آید. اگرچه این گفتار نبایستی مسوولیت مهندسی را زیر گناه مسوولین بی درایت و بی کفایت پنهان کند و مهندس آن زمان که مهندس شد با خدای خویش عهد و پیمان بسته و باید در ساخت و ساز خود هیچ کوتاهی نداشته باشد اما بی گمان تدبیر مسوولین می تواند راهگشای تمامی مشکلات ایمنی کشور باشد.
۱۴ سال گذشت و در این ۱۴ سال هر سال از بم نوشتیم و گفتیم و تکرار کردیم اما باز شاهد تکرار بم در سرپل ذهاب کرمانشاه بودیم و چه تکرار تلخی در کنار سرمای زمستان و امید که شاید روزی شاهد بیداری مسوولینمان باشیم.

به امید آبادانی ایران عزیز وگرامی
مهندس حامد حقی
مدیرعامل سازمان مردم نهاد موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران
۵ دی ماه ۱۳۹۶ خورشیدی

سالروز زلزله بم

مطلب پیشنهادی

تقویم آموزشی زمستانه سال ۱۳۹۸

تقویم آموزشی زمستان ۹۸ موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران منتشر شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *