۵ دی ماه ،‌سالروز زلزله بم

پنجم دی ماه ۱۳۸۲ خورشیدی ایران لرزید و همه ی ایران در سوگ هموطنان بمی اش نشست. سوگی که امروز پس  از ۱۴ سال هنوز قلب هر انسانی را به درد می آورد و هنوز نتوانستیم آلام آن درد بزرگ را کم کنیم. هنوز نتوانستیم برآورد واقعی خسارت ایجاد شده از زلزله ی بزرگ بم را محاسبه کنیم. شاید گل و آجر و سیمانی که فروریخت و آجر و گچ و رنگی که مجدد برای ساخت بم هزینه شد قابل تخمین باشد اما براستی هیچ کس ندانست سرانجام کودک آواره ی بمی به کجا رسید؟ هیچ کس نداست سرانجام دخترکی که در گیر و دار امداد رسانی امدادگران زحمتکش هلال احمر و داوطلبین و نیکوکاران کشور مورد تجاوز قرار گرفت ، به کجا رسید؟ هیچوقت ندانستیم که مرد نان آور خانواده که در بم زیر آوار قطع نخاع شد چگونه هزینه های درمان خود را طی این ۱۴ سال پرداخت کرد و از کجا نان خانواده اش را که شاید چند تن بیشتر باقی نمانده باشند تامین نمود؟ و هیچ کس ندانست که مهندسی که بی تفاوت از زلزله های بم و منجیل و سیلاخور و ورزقان و کرمانشاه گذشت ، چگونه خانه خود را بر خانه ویران شده مردم زلزله زده بنا نمود و سرانجامش چه شد؟
براستی ۱۴ سال از آن روز اندوه وماتم گذشت و ما هنوز هم دچار سومدیریت های مسوولین سازمان های متولی مان هستیم و گویا بم تکرار شدنی است و زلزله سرپل ذهاب درستی این ادعاست. ادعایی که هر انسانی از گفتنش پر از اندوه و غم خواهد شد و هر مهندسی از شنیدنش پریشان و پشیمان از کرده ی ناکرده ی خویش. روزگاری بود که می اندیشیدم اگر ما مهندسین در ساخت و ساز دقت کنیم و همت کنیم هیچ بمی تکرار نخواهد شد اما امروز میبینم که اگر ما مهندسین هم بخواهیم که بم تکرار نشود، تا مسوولین از خواب بیدار نشوند و بستر ایمنی و ساخت ایمن را فراهم نکنند هیچ کاری از عهده ی مهندس به تنهایی بر نمی آید. اگرچه این گفتار نبایستی مسوولیت مهندسی را زیر گناه مسوولین بی درایت و بی کفایت پنهان کند و مهندس آن زمان که مهندس شد با خدای خویش عهد و پیمان بسته و باید در ساخت و ساز خود هیچ کوتاهی نداشته باشد اما بی گمان تدبیر مسوولین می تواند راهگشای تمامی مشکلات ایمنی کشور باشد.
۱۴ سال گذشت و در این ۱۴ سال هر سال از بم نوشتیم و گفتیم و تکرار کردیم اما باز شاهد تکرار بم در سرپل ذهاب کرمانشاه بودیم و چه تکرار تلخی در کنار سرمای زمستان و امید که شاید روزی شاهد بیداری مسوولینمان باشیم.

به امید آبادانی ایران عزیز وگرامی
مهندس حامد حقی
مدیرعامل سازمان مردم نهاد موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران
۵ دی ماه ۱۳۹۶ خورشیدی

سالروز زلزله بم

مطلب پیشنهادی

دوازدهمین سالگرد تاسیس موسسه

دوازدهمین سالگرد تاسیس موسسه

دوازدهمین سالگرد تاسیس موسسه گرامی باد بیستم اردیبهشت ماه، سالروز تاسیس فعالیت های علمی، پژوهشی، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *