درس آموخته ای از ترکیه؛ حداقل اقدامات سازه ای قابل اجرا برای نجات جان انسان ها

به مناسبت روز جهانی کاهش خطر حوادث و سوانح
درس آموخته ای از ترکیه؛ سبک سازی / حداقل اقدامات سازه ای قابل اجرا برای نجات جان انسان ها

دکتر حافظ کیپور؛ استاد دانشگاه آیدین استانبول ترکیه و عضو شورای سیاستگذاری موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

«برای جلوگیری از خطرات طبیعی بهترین کار این است که آموزش عمومی از طریق تلویزیون و رادیو انجام شود و استمرار داشته باشد. مردم در مواقعی که به اضطرار بیفتند چون نمی‌دانند چیکار کنند معمولاً اشتباه‌ترین راه را انتخاب می‌کنند. برای جلوگیری از این کار آموزش مداوم مهم است از طریق روابط اجتماعی تلویزیون و غیره.

معمولاً مسئولیت به گردن مسئولان جامعه است ولی اگر مردم حداقل کاری که می‌توانند انجام دهند شروع کنند و در مدت زمان متوسط نتیجه این کار شایان است. مثال های متعددی می‌شود انجام داد. مثلاً برای مقابله با زلزله در اولین فرصت هر کس بایستی کمترین کاری که انجام بدهد این باشد که وضعیت خانه خودش را مورد بررسی قرار بده. یکی اینکه دیوارهای داخلی آجری تبدیل به پنل باعث می‌شود که وزن سازه کم بشود.

اگر۲۰ درصد وزن سازه کم شود خطر ریزش و خسارت سنگین ۸۰ درصد کمتر می‌شود. معمولا به خاطر بودجه زیاد کسی به سراغ مقاوم سازی نمی‌رود. ولی اگر فقط طبقه اول مقاوم سازی شود؛ یعنی اگر فقط طبقه اول یعنی جایی که زلزله ضربه می‌زند مقاوم سازی شود, سازه در مقابل ریزش و خسارت بالا مقاوم می‌شود.

مقاوم سازی سازه‌ها با ضخیم‌تر کردن ستون طبقه اول انجام نمی‌شود، بلکه خاصیت جذب انرژی آن زیاد شود.
یعنی در مقابل زلزله به مدت یک دقیقه و شایدم ۱۰۰ ثانیه بایستی تحمل کند و دوام بیاورد. این در ۷۰ تا ۸۰ درصد سازه‌ها قابل اجراست و برای سازه‌های معمولی است.

با روش هوش مصنوعی سازه‌های بسیار آسیب پذیر محاسبه شده و آنها به طور کامل یا مقاوم سازی شوند و یا خراب شده از نو ساخته شوند. با این کار جلوگیری از ریزش ۵۰ هزار ساختمان می‌شود و جان بیش از ۱۵۰ هزار نفر نجات پیدا می‌کند.»

و در ادامه

برای مطالعه بیانیه روز جهانی کاهش خطر حوادث و سوانح کلیک نمایید.

برای مطالعه یادداشت روز جهانی کاهش خطر حوادث و سوانح کلیک نمایید.

برای دریافت فایل اصلی یادداشت روز جهانی کاهش خطر حوادث و سوانح کلیک نمایید.

دبیرخانه هفته جهانی کاهش خطر حوادث و سوانح- موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی