در سیزده بدر با طبیعت مهربان باشیم

روز طبیعت

به نام خدا

جشن سيزده بدر يكي از جشن هاي باستاني ايران كهن با سابقه اي بيش از ٤٠٠٠ سال مي باشد و علي رغم ايران ستيزي هاي فراوان براي ايجاد ارتباط اين جشن ملي با جشن يهودي پوريم و موضوع نحسي روز سيزده و بسياري از خرافات ديگر كه در ادامه ي دشمني با فرهنگ راستين ايران بزرگ صورت گرفته است، همچنان شاهد برگزاري اين جشن بزرگ در سراسر ايران عزيز هستيم. جشن هاي ايراني عمدتا در ستايش طبيعت و برقراري ارتباط مستقيم با طبيعت ايجاد شده است و جشن سيزده بدر در روز تير از ماه فروردين با خواستگاه نيايش خداوند يكتا براي سالي پرباران با حضور در طبيعت برگزار ميگردد. ضمن گراميداشت اين جشن كهن از انجا كه فرهنگ ايراني با حفاظت از محيط زيست همراه مي باشد از هموطنانمان خواهانيم كه موارد ذيل را در نظر داشته باشند:

١- ماهي قرمز از ماهيان بومي ايران نميباشد و رها كردن ماهي قرمز در رودخانه ها و تالاب ها و پشت سدها ،تهاجم و نابودي گونه هاي بومي را همراه است لذا خواهشمنديم ماهي هاي قرمز را ترجيحا در حوض هاي خانگي و پارك ها رها سازيد.
٢-خارج از توجه به مساله بازيافت، بايد بدانيم كه زيبايي شهرهايمان و مناطق سر سبز ايران مستقيم به خود ما متوجه است. براي لذت بردن از طبيعت پيرامونمان از رهاكردن زباله در جنگل ها و پارك هاي طبيعي خودداري كنيم. خواهشمنديم كه همراه خود كيسه زباله داشته باشيم و زباله نريزيم.
٣- پلاستيك و شيشه به اساني با طبيعت يكي نميشوند و شيشه براي بازگشت به طبيعت به ٤٠٠٠ سال زمان نياز دارد. از تخريب طبيعت با رها سازي ظروف يكبارمصرف و شيشه اي بپرهيزيم و بدانيم اين طبيعت امانتي است به دست ما كه بايستي براي فرزندان و ايندگانمان ان را به خوبي حفظ كنيم.
٤-مراقب اتش افروختن در طبيعت باشيم. نكات ايمني را در هنگام اتش افروختن رعايت كنيم و در خاموش كردن اتش پس از خوراك پزي هاي سيزده بدر از خاموشي ان مطمين شويم.
طبيعت را ارزش دهيم و محيط زيستمان را از تخريب و نابودي نگهداريم. حفاظت از محيط زيست و حيات وحش وظيفه اي شرعي و فرهنگي براي همه ي ايرانيان است و اميدواريم كه سال جديد را با رويكرد حفاظت از محيط زيست سرشار از پيروزي و سربلندي با تلاش و كوششمان با توكل به خداوند متعال به پايان برسانيم.

نوروزتان فرخنده باد، شاديتان در جشن سيزده بدر ارزوي ماست.

موسسه مقاوم سازي و بهسازي لرزه اي ايران
Www.retrofitting.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی