رویداد جاده ابریشم و نخستین نشست فناوری های نوین شهری تهران

گزارش از مهندس نوید علیزاده حداد

مراسم افتتاحیه رویداد جاده ابریشم همزمان با برگزاری نمایشگاه فضا و زمان (نمایشگاه ما) و نشست بین المللی فناوری های نوین شهری ، با مشارکت مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، سفارت ژاپن و بنیاد ملی نخبگان و با حمایت شهرداری تهران ، استانداری آذربایجان شرقی ، شهرداری تبریز و مشارکت علمی و میزبانی دانشگاه صنعت خواجه نصیرالدین طوسی در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۱۵ و ۱۶ اسفندماه در محل پردیس ملاصدرای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مشارکت علمی و میزبانی دانشگاه هنر اسلامی تبریز در روز پنجشنبه 17 اسفند ماه 1402 توسط موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران به عنوان مجری و هماهنگ کننده مهمانان ژاپنی با حضور بیش از 25 نفر از اساتید ، خبرگان و معماران و هنرمندان پرآوازه کشور ژاپن با موضوعات فناوری های معماری و شهرسازی ، فناوری های نوین شهری در محیط زیست و انرژی و فناوری های نوین شهری در مدیریت ریسک و کاهش خطرپذیری و هنر و موسیقی برگزار گردید.
در نشست تهران موضوعاتی از قبیل بحران آب آشامیدنی شهر تهران، آلودگی هوای کلانشهر و فرونشست زمین در بخش هایی از تهران از جمله چالش ها و مسائلی بود که از سوی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران مطرح گردید و از پژوهشگران و محققین خواسته شد تا این موضوعات را به عنوان اولویت های پژوهشی که به عنوان پژوهش های بنیادین و کاربردی در شهرداری تهران مطرح می باشند ، مورد بررسی قراردهند و نسبت به ارایه طرح هایی با قابلیت اجرایی اقدام کنند.

همچنین از دیگر موضوعات مورد توجه در این نشست، مساله طراحی های معماری ایستگاه های حمل و نقل شهری مثل مترو و نمادهای شهری به عنوان شاخص هایی برای زیباسازی شهر تهران از منظر معماری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از طرف دیگر انرژی خورشیدی و راهکارهای بهره مندی از این انرژی پاک و ارزان که در تهران به آسانی قابل استفاده است از دیگر گفتگوهای این نشست بود.
میراگرها و جداگرهای لرزه ای هم موضوع مهمی بود که به عنوان فناوری نوین در مدیریت ریسک مورد توجه سخنرانان و مهمانان نشست در پنل فناوری های نوین کاهش خطرپذیری و مدیریت ریسک قرار گرفت. همچنین تاب آوری در شهرسازی از موضوعات پرتکرار پنل معماری و شهرسازی بود.
گفتنی است پیشنهاد انعقاد تفاهم نامه سه جانبه همکاری بین دانشگاه های ژاپن و مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران و بنیاد ملی نخبگان از دیگر نتایج این نشست بین المللی دو روزه در تهران بود.
در تبریز نیز این نشست با محوریت معماری معاصر ژاپنی و ایرانی و هنر مشترک ایران و ژاپن ادامه یافت. حضور سفیر ژاپن در تبریز و بازدید از مناطق دیدینی و جاذبه های تاریخی ایران در استان آذربایجان شرقی از جمله برنامه های ویژه ای بود که توسط موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران برنامه ریزی شده بود و جلسات ویژه ای نیز با مدیران استانی برگزار گردید.
لازم به ذکر است این رویداد به منظور اشاعه علمی و فرهنگی بین دو کشور ژاپن و ایران با پیگیری سفارت ژاپن در ایران برگزار شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی