چرا مدیریت بحران و محیط زیست در برنامه هفتم توسعه اقتصادی کشور دیده نشده است؟

برنامه هفتم توسعه

چرا مدیریت بحران و محیط زیست در برنامه هفتم توسعه اقتصادی کشور دیده نشده است؟

حامد حقی مدیر عامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران در مصاحبه با ایسنا

هر چند انسان قرن ها از طبیعت و منابع طبیعی به عنوان بستری برای توسعه استفاده نموده است اما بایستی اعتراف کرد که این توسعه چنان آثار مخربی بر کره زمین ایجاد نموده است و منابع طبیعی را به نابودی کشانده که اگر نخواهیم نگاه واقع بینانه به مخاطرات و ریسک آن داشته باشیم بدون شک در توسعه ی آینده ی کشور دچار بحران های غیرقابل حل خواهیم بود. حفاظت از محیط زیست ، حفظ جنگل ها و مراتع ، حفظ آبخوان ها و سفره های آب زیر زمینی ، حفظ دریاچه ها ، تطبیق با تغییرات اقلیمی ، پیشگیری از افزایش گازهای گل خانه ای  و … بایستی همه و همه به عنوان دریچه هایی از مدیریت و مهندسی سوانح طبیعی در توسعه پایدار دیده شود تا آنچه برای توسعه هزینه می شود چه از نظر مالی چه از نظر سرمایه انسانی و چه از نظر دارایی های طبیعی و معدنی ، همه و همه حفظ گردیده و با تهدید یک مخاطره توسعه دچار خسران نگردد.

بحران آب که باعث بسیاری از مهاجرت ها و جنگ های داخلی است و تغییرات اقلیمی که بحران آینده ی جهان است و شهرها، روستاها، صنایع و کشاورزی را دچار بحران های گوناگون طبیعی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی خواهد کرد و اگر امروز برنامه ریزی های آینده مان بدون درنظر گرفتن بحران های طبیعی باشد قطعا فردا در تحقق اهداف توسعه ای کشور با مشکل روبرو خواهیم شد.

سازمان مردم نهاد موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران به عنوان سازمانی مردمی ، غیردولتی و غیر انتفاعی فعال در حوزه ی کاهش ریسک سوانح طبیعی چه نقدی بر برنامه هفتم توسعه دارد؟

برنامه توسعه هفتم با نگاه اقتصادی تدوین شده است اما توسعه ی اقتصادی بدون در نظرگرفتن پیوست مدیریت بحران غیر ممکن است و هر چقدر هم پیشرفت اقتصادی بوجود آید اما مدیریت و مهندسی سوانح طبیعی دیده نشده باشد، بحران های بزرگ بلاشک باعث سقوط خواهد شد.

 اگرچه در وهله ی اول هیچ ساخت و سازی را روی گسل درست نیست اما شاهد هستیم که ژاپن با بهره مندی از دانش مهندسی و تاکید بر مهندسی سوانح طبیعی، بیشترین ساخت و ساز را بر روی گسل ها دارد به گونه ای که بزرگترین زلزله های رخ داده در ژاپن نمی توانند رشد اقتصادی این کشور را تحت تاثیر قراردهند. در تهران ساخت و ساز روی گسل غیر قابل پیشگیری است اما می توان با بهره مندی از دانش مهندسی که ما در داخل ایران از آن بهره مند هستیم و پیشتاز می باشیم با مخاطرات طبیعی زندگی مسالمت آمیز داشت و لازمه ی این موضوع داشتن قانون های محکم و متقن همراه با نظارت اصولی برای استفاده از استانداردهای مهندسی است.

برنامه هفتم توسعه چه کمکی به سازمان مدیریت بحران کشور می تواند داشته باشد

برنامه هفتم توسعه یکی از مهمترین اسناد بالادستی جمهوری اسلامی ایران است که اگر در آن مدیریت بحران نادیده انگاشته شود نمی توان با ساختار های فعلی مدیریت بحران در کشور ، مدیریت سوانح طبیعی را در خدمت توسعه پایدار گرفت

سازمان مدیریت بحران کشور ضعف جایگاهی دارد و نبود منابع مالی و اعتبارات در این سازمان دلیلی بر کندی اجرای برنامه ها و اسناد ملی مدیریت بحران است که برنامه ی توسعه هفتم می تواند به نقطه ی قوتی برای کمک به سازمان مدیریت بحران کشور تبدیل شود.

اگرچه در برنامه توسعه هفتم مواردی به نظام حکمرانی آب و یا تشویق مالکان به مشارکت در نوسازی بافت های فرسوده اشاره شده است اما هیچ کدام نمی تواند به نظام مدیریت بحران کشور کمک کند. دست یابی به توسعه پایدار با پرداختن به اسناد الزام آور و غیر الزام آور در حوزه مدیریت سوانح طبیعی، باید مورد بررسی قرار گیرد.

حامد حقی

مشکلات نظام جامع مدیریت بحران

در نظام جامع مدیریت بحران به مشکلات مختلفی می توان اشاره نمود؛ از چالش های موجود در سطح بندی حوادث در کشور، بودجه مدیریت بحران و حذف دفتر کاهش خطر پذیری از سازمان برنامه و بودجه، تضعیف جایگاه قانونی نظام مدیریت بحران در حالیکه بایستی فراقانونی عمل کند. در کشوری که 300 روز آفتاب و نور خورشید داریم که می تواند بستری عالی برای تولید انرژی خورشیدی باشد چرا باید از مازوتی استفاده کرد که باعث مرگ سالیانه 40 هزار نفر می شود.

ایران را از معدود کشورهایی است که دارای قانون مدیریت بحران می باشد اما به دلیل کم توجهی قوانین بالادستی به مدیریت بحران، امکان تحقق و اجرای قانون مدیریت بحران را با کندی همراه است و توجه ویژه به مدیریت بحران در برنامه های توسعه ای کشور مثل برنامه توسعه هفتم ضروری است.

علاوه بر مدیریت بحران های طبیعی ، متاسفانه در برنامه ی هفتم توسعه محیط زیست نیز به طور جدی مغفول مانده و این کم توجهی مسوولان به محیط زیست و مدیریت سوانح طبیعی باعث از بین رفتن منابع طبیعی کشور در کوتاه مدت خواهد بود.

منبع ایسنا

تماس با موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی