۳۰ توصیه “انجمن جامعه ایمن کشور” و “کارگروه ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران” و ” دبیرخانه علمی مدیریت و مهندسی HSE-MES ” برای پیشگیری از تکرار حوادث در تکایا و خیمه های عزاداری (آتش سوزی، برق گرقتگی و مسمومیت با گاز CO یا گازگرفتگی)؛ عزاداری ایمن

۳۰ توصیه “انجمن جامعه ایمن کشور” و “کارگروه ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران” و ” دبیرخانه علمی مدیریت و مهندسی HSE-MES ” برای پیشگیری از تکرار حوادث در تکایا و خیمه های عزاداری (آتش سوزی، برق گرقتگی و مسمومیت با گاز CO یا گازگرفتگی)؛ عزاداری ایمن:

۱- برای محل تجمع عزاداران حتماً باید معبر خروج اضطراری علاوه بر ورودی اصلی پیش بینی شده و دربها به بیرون باز شود.

۲- برای افراد سالخورده و اطفال و بانوان حتماً باید مکانی در نزدیکترین نقطه به خروج بی خطر پیش بینی شود.

۳- در مواقعی که نیاز است هنگام عزاداری روشنایی ها قطع شود حتماً باید سردر معابر خروج از تکایا و راههای منتهی به خارج روشن باشد بنحوی که معابر خروج کاملاً روئیت شود.

۴- رعایت فاصله مناسب سیم ـ اتصالات روشناییها ـ ادوات و تجهیزات الکتریکی از مواد و مصالح قابل اشتعال (پرده، پرچم، فرش، تابلو و …) الزامی است. (حداقل یک و نیم متر)

۵- هریک از دستگاه ها و ادوات برقی علاوه بر داشتن فیوز مستقل باید دارای یک پریز مختص به خود نیز باشد و از اخذ انشعابات متعدد از یک پریز نیز خودداری شود.

۶- فیوز برق باید استاندارد بوده و استفاده از فیوزهای تقویت شده و غیر استاندارد موجب آتش سوزی خواهد شد.

۷- استفاده از لامپ های برق با ولتاژ بالا و بدون حباب و حفاظ مانند لامپهای مدادی و … در داخل خیمه ها ممنوع بوده و همچنین در اتصالات از ترمینال استفاده شود.

۸- جهت گرم نمودن فضای داخل چادرهای تکایا ، از بخاریهای دمنده با استقرار در خارج از چادر که هوای گرم را به داخل میدمند استفاده شود.

۹- قبل از استفاده از وسایل گرمازا از استاندارد و سالم بودن آن اطمینان حاصل شود.

۱۰- از بخاریهای کارگاهی، بدون دودکش، هیزم سوز ، شعله عریان و بدون حفاظ و امثالهم در داخل خیمه ها و اماکن استفاده نشود.

۱۱- در صورت استفاده از بخاریهای نفتی بایستی قبل از پرکردن منبع سوخت آن اقدام به خاموش کردن دستگاه نمود.

۱۲- عبور دادن دودکش بخاریها از سقف که از برزنت یا مصالح قابل اشتعال می باشد، موجب بروز آتش سوزی خواهد شد.

۱۳- در اخذ انشعاب از لوله کشی گاز حتماً از شیلنگ های فشار قوی مخصوص و بست مناسب استفاده شود (حداکثر طول شیلنگ برای گاز طبیعی یا شهری ۱۲۰ سانتی متر و برای گاز مایع ۱۵۰ سانتی متر می باشد).

۱۴- قسمت طبخ ـ نذورات در مکان مناسب و دور از محیط خیمه ها انتخاب گردد.

۱۵- در قسمت طبخ حتماً باید معابر خروج سریع خدمه تدارک دیده شود.

۱۶- برای طبخ غذا با وسایل گاز سوز بخصوص گاز مایع حتماً باید از رگلاتورهای فشار قوی و یا متناسب با شعله پخش کن اجاق ها بهره گیری شود.

۱۷- قسمت پخت و پز نباید در مسیر عبور ومرور افراد و محل پارک اتومبیلها باشد.

۱۸- در کلیه قسمت ها به ویژه محل طبخ غذا حتماً باید به اندازه کافی کپسولهای آتش نشانی سیار موجود باشد و کارکنان با طریقه استفاده از آنها آشنا باشند.

۱۹- در صورتی که از هیزم برای پخت و پز استفاده می شود حتماً باید آب کافی و حداقل یک شیلنگ برای اطفاء آتش سوزیهای احتمالی پیش بینی شود.

۲۰- از ورود کودکان و سالخوردگان به قسمت طبخ غذا جلوگیری شود.

۲۱- از نگهداری مواد نفتی و مایعات قابل اشتعال در داخل سالن و محل طبخ غذا خودداری شود.

۲۲- در صورت نیاز به نگهداری مواد نفتی و سیلندرهای گاز مکان مناسب خارج از فضای عمومی در نظر گرفته شود.

۲۳- قبل ازبرگزاری مراسم، شبکه برق، لوازم الکتریکی و وسایل گرمازا مورد بازرسی متخصصین صلاحیت دار قرارگیرد.

۲۴- از دودکردن اسپند و عود و امثالهم با استفاده از ذغال و منقل هیات و تکایا بپرهیزید .

۲۵- از استعمال دخانیات در داخل تکایا جلوگیری شود.

۲۶- حریم چادرهای تکایا باید برای جلوگیری از تردد افراد غیر مسئول و یا احتمال انتقال آتش سوزی از بیرون کنترل گردد .

۲۷- کلیه خاموش کننده ها برای اطفاء آتش سوزیهای کوچک و درمراحل ابتدای آتش سوزی می باشد اگر حریق وسیع بود با شماره تلفن ۱۲۵ فوراً به ستاد فرماندهی آتش نشانی اطلاع دهید .

۲۸- به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی نگهبان شب در نظر گرفته وکلیه مسئولین و کارگزاران نیز تعلیمات و آموزشهای ایمنی لازم را از کارشناسان آتش نشانی کمک بخواهید.

۲۹- دوعدد ۱۲ کیلویی پودر گاز و دوعدد ۱۰ لیتری آب گاز داشته باشید.

۳۰- از ایمنی سیم های برق، پوشش کامل و ایمن سیم ها و اتصالات سیم ها و کلید و پریزها، عدم خوردگی و فرسودگی سیم ها، عدم اتصال سیم ها به داربستها، عدم عبور سیم های برق از زیر فرشها و کنار برزنت ها، عدم دسترسی عزاداران بخصوص کودکان به فیوزها، سیم ها، پریز ها و … اطمینان حاصل کنید و در مسیر حرکت هیات ها، مراقب عدم اتصال “علم ها” به سیم های برق کوچه و خیابانها باشید.

????????????

لطفا” در نشر دانش ایمنی برای پیشگیری از حوادث و نجات جان هموطنان مشارکت بفرمایید.با تشکر، التماس دعا – منبع :www.iran-hse.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی