حراج آشکار و عیان میراث فرهنگی کشور – نوشته نوید علیزاده حداد

ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) در اقدامی غیرقابل باور دو کاروانسرای تاریخی در سمنان را که در فهرست جهانی سازمان یونسکو ثبت شده اند را برای فروش به مزایده گذاشت. بر مبنای گزارش میراث خبر قیمت پایه کاروانسرای آجری آهوان ۱۱ میلیارد تومان و قیمت پایه کاروانسرای سنگی انوشیروانی هفت میلیارد تومان اعلام شده است. این دو اثر تاریخی به همراه ۵۲ کاروانسرای دیگر ایران شهریورماه در چهل و چهارمین اجلاس یونسکو ثبت جهانی شدند و بر اساس قوانین و ضوابط سازمان یونسکو هرگونه تغییر، تعرض به حریم و خریدوفروش آثار ثبت شده در یونسکو ممنوع است و به حذف این آثار از این فهرست جهانی منتهی می شود. اگرچه در شرایط فعلی کشور که وزیر میراث فرهنگی به دنبال تاسیس سرویس بهداشتی بین راهی و ساخت ساختمان های چند طبقه در حریم مجموعه پاسارگاد می باشد، شاید فروش آثار تاریخی به بخش خصوصی به حفظ این آثار منتج شود اما خارج از این شوخی تلخ باید گفت که این بناها نه تنها متعلق به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نمی باشد بلکه متعلق به ملت ایران و از سرمایه های هویتی سمنان و ایران می باشد و دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی نمی توانند به راحتی دخل و تصرف در این آثار تاریخی داشته باشند.
حسین ترحمی دبیر سابق نظارت مردمی مرمتهای آثار تاریخی انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان با انتقاد شدید از این اقدام و با ابراز تعجب از همراهی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اقدام ستاد اجرایی فرمان امام گفت: چگونه ممکن است سازمان میراث فرهنگی با فروش این اموال همراهی کند؟
این کنشگر میراث فرهنگی در ادامه توضیح داد با توجه به اینکه سمنان به تازگی عضو اتحادیه گردشگری راه ابریشم شده است، دو کاروانسرای آهوان و انوشیروانی باید به شکل اصولی مرمت و احیا شوند چرا که در معرفی شهر سمنان و افزایش جاذبه های گردشگری این شهر نقش مهمی دارند. وی تاکید کرد که املاک میراث فرهنگی متعلق به دولت یا یک سازمان خاص نیستند که بتوان آنها را به مزایده گذاشت اما امیر کرم زاده رئیس اداره کل میراث فرهنگی سمنان با ادعای اینکه ستاد اجرایی فرمان امام مالک دو کاروانسرای آهوان و انوشیروانی است از فروش آنها دفاع کرد و مدعی شد که این اقدام میتواند «نجات دهنده» این بناها باشد.
کرم زاده به نبود اعتبار برای مرمت و نگهداری آثار تاریخی در میراث فرهنگی اشاره کرد و افزود هزینه مرمت این دو کاروانسرا زیاد است در حالی که ما در استان آب و برق و گاز هم به سختی داریم.
و این خبرهای تلخ در حالی رخ می دهد که اگر عزم ملی و فهم درست از میراث فرهنگی در کشور وجود داشته باشد، این میراث فرهنگی می تواند سالانه تبدیل به مهمترین منبع درآمد کشور بدل شود و ایران را بی نیاز از فروش نفت بنماید و شاید آنوقت که درآمد میراثی همچون پاسارگاد برای شهروندان شهر پاسارگاد هزینه شود دیگر نیازی به دلسوزی وزیر محترم میراث فرهنگی برای ناتوانی شهروندان پاسارگادی برای ساخت خانه ی دو طبقه نباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی