9 اردیبهشت روز شورا فرخنده باد/ پیامی به دکتر الهه راستگو رئیس کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران

به بهانه ی نهم اردیبهشت ماه / روز شورا:

نهم اردیبهشت ماه در تقویم رسمی کشورمان به عنوان روز ملی شورا نام گذاری شده است. شورا شاید یکی از اصول ارزشمند قانون اساسی کشورمان باشد که در کنار ارکان های مدیریتی ، با جلب مشارکت های مردمی در جامعه ، به تحقق حاکمیت مردم با انتخاب اعضای شورای اسلامی شهرها و روستاها می پردازد. بدون شک تقویت شوراها ، در اداره ی امور کشور با مشارکت همگانی مردم موثر می باشد و بایستی باور داشت که شورا یک نهاد تصمیم گیری جمعی مبتنی بر شیوه ی دموکراسی است و منش شورایی بر فردگرایی استوار نمی باشد. از طرفی بایستی به نقش سازمان های مردم نهاد در اداره ی امور کشور اشاره داشت که آنجا که دولت نیازمند یاری مردم است و یا به بیراهه می رود، سازمان های مردم نهاد با قدرتی که از حضور مردم یافته اند، به یاری دولت می شتابند و یا با نقد سازنده و پیشنهاد راهکارهای درست و پیگیری آنها، در اداره ی امور کشور نقش بسزایی دارند.

و اما در ده سالی که از فعالیت موسسه مقاوم سازی وبهسازی لرزه ای ایران می گذرد ، بر اساس فعالیت هایی که داشتیم در دو کلانشهر از ایرانشهرمان با شورا همکاری داشتیم. شورای اسلامی شهر تبریز در سال های 87 و 88 خورشیدی و شورای اسلامی شهر تهران از سال 91 خورشیدی با مجموعه ی ما همکاری داشتند و اکنون به عنوان عضو کارگروه توسعه و عمران شهری و عضو کارگروه ایمنی و مدیریت بحران سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهرتهران موارد زیر را از ریاست محترم کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران خواهانیم.

سرکار خانم دکتر الهه راستگو

ریاست محترم ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران

با تبریک روز نهم اردیبهشت ماه ، روز ملی شوراها به سرکارعالی و ارج نهی و سپاسگزاری از کوشش سرکارعالی در توان افزایی و حمایت از سازمان های مردم نهاد، موارد زیر به استحضار می رسد.امید است با درایت و تدبیری که در سرکارعالی در دوران خدمتتان در شورای اسلامی شهر تهران شاهد بودیم ، به اهداف واقعی سازمان های مردم نهاد دست یابیم.

  • خرسندم که بیان نمایم که اکنون به روزگاری رسیده ایم که باور به سازمان های مردم نهاد در دستگاه ها و سازمان های دولتی شکل گرفته است و اگرچه بسیاری از این تعاملات بر اساس سواستفاده از جایگاه اجتماعی و مردمی سازمان های مردم نهاد است، اما این همکاری ظاهری جای امیدواری می دهد که در اینده ای بسیار بسیار نزدیک ، سازمان های مردم نهاد جایگاه واقعی خود را دست خواهند یافت و آنگونه که از ظرفیت و توان برخوردارند، از آنها استفاده مفید برای آبادانی ایرانشهر کهن خواهد گردید. سرکارعالی در دوران افتخار خدمتتان در شورای اسلامی شهر تهران ، برای سازمان های مردم نهاد از هیچ خدمتی کوتاهی ننمودید و براستی کوشش سرکارعالی و مدیران تان، جایگاه سازمان های مردم نهاد را در کلانشهر تهران تاکنون رشد داده است. از سرکار عالی می خواهیم تا با قدرت بیشتری در سال پایانی حضورتان در این دوره از شورای اسلامی شهر تهران ، پیش به جلو روید تا نتیجه ی زحماتتان را پایدار و استوار نمایید.هر شروعی را نیازمند پایدارسازی است و اکنون زمان پایدارسازی فعالیت های ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد است.
  • سازمان های مردم نهاد بایستی بر پایه ی توانمندی ها و تعاملات خویش با مردم ، چه آنها که در راس کار هستند و چه آنها که در خانه و شهر ، جامعه ی هدف آن ها را شامل می شوند، به یک استقلال فکری و مالی برسند که متاسفانه شاهد هستیم برخی از این سازمان های به ظاهر مردم نهاد و یا درواقع موسسات غیردولتی با تعاملات پنهانی با مسوولین چندی گذران حیات کنند و پس از جابجایی مسوولین ، آنها نیز به نابودی رسند. این آفتی است که گریبان گیر بسیاری از موسسات غیردولتی شده است و یقینا مجموعه ستاد توان افزایی شورای شهر تهران با مدیریت اندیشمندانه سرکار عالی قادر به حل این معظل اجتماعی می باشد و اگر این افت گسترده شود، آتش آن تمامی سازمان های مردم نهاد را با هم خواهد سوزاند. نبایستی اجازه داد تا بی کفایتی برخی از موسسات غیردولتی به نابودی تمامی سازمان های مردم نهاد ختم شود آنگونه که شاهد بودیم در دوران دولت های پیشین ، سختی بسیاری بر سازمان های مردم نهاد آمد چراکه برخی از این سازمان ها به فکر منافع خویش بودند و از مردم غافل شدند و به سازمان انتفاعی بدل شدند.
  • اکنون که وجود سازمان های مردم نهاد در باور مسوولین مفید به نظر می رسد و کوشش بسیاری برای تشویق فعالان به تاسیس سازمان های مردم نهاد می شود، امیدوارم با تعاملی که با دستگاه های صدور پروانه فعالیت سازمان های مردم نهاد دارید، از تاسیس سمن های بی هدف پیشگیری شود. اگر به دستاویز وعده ی واگذاری پروژه ای از فلان دستگاه دولتی، سمنی تاسیس شود ، این سازمان مردم نهاد نوپا همانند بسیاری از سازمان های مردم نهادی که اکنون فقط دارای پرونده در وزارت کشور می باشند، بزودی به خاموشی سپرده خواهد شد و این آفت نیز ، ضربه ای به باقی سازمان های مردم نهادی است که مدت ها با حمایت مردم و حضور اعضا و داوطلب هایشان و اجرای برنامه هایشان بدون هیچ چشم داشتی، بار خود را به مقصد رسانده اند.
  • از آنجا که در سال های اخیر سازمان های مردم نهاد اهمیت فراوانی یافته اند، شبکه سازی و تشکیل مجمع سازمان های مردم نهاد بسیار مد شده است و انگاری همه ی دستگاه ها علاقمندند تا سمن های حوزه ی فعالیت خویش را دور هم جمع کنند و مجمعی تشکیل دهند و گزارشی به مقامات خود ارسال کنند و از حضور مردم در اداره ی امور بسیار ناگفته ها بگویند. از آنجا که این ساختار به شکل مناسب در ستاد توان افزایی سازمان های مردم نهاد شورای اسلامی شهر تهران شکل گرفته است و تمامی این همکاری ها می تواند با محوریت کارگروه های شورای شهر تهران انجام گیرد، موازی کاری ها را به صلاح سازمان های مردم نهاد نمی دانیم و از شورای اسلامی شهر تهران انتظار می رود با تقویت کارگروه ها و معرفی فراگیر آن ها در سطح شهر تهران ، همه ی فعالیت های دستگاه ها را که نیازمند حضور سازمان های مردم نهاد است در این کارگروه ها تعریف نمایند و شورای شهر بستری شود برای بهره مندی از این ظرفیت بزرگ مردمی.
  • مدتی است که به دلایل مختلف اعتماد مردم به خیریه ها کاهش یافته است و خیریه ها به عنوان یک سازمان مردم نهاد نیکوکاری که نود درصد هزینه های جامعه ی هدف سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد را تامین می کنند و براستی بر این باورم اگر خیریه ها نبودند ، سازمان بهزیستی و کمیته امداد در تامین نیازهای جامعه ی هدف عقب می ماندند و با مشکل روبرو می شدند، از سرکارعالی خواهشمندم با برنامه ریزی صحیح و درست، اعتماد مردم دوباره به خیریه ها جلب شود و افزایش یابد و لازمه ی این اعتماد ، نظارت بر عملکرد سازمان های مردم نهاد از سوی مراجع ذیصلاح و همچنین توجه جدی به مواردی که ذکر آن رفت ، می باشد.

در انتها با تبریک مجدد روز شورا و ارج نهی به فعالیت های ارزشمند سرکارعالی در شورای اسلامی شهر تهران در حوزه ی مشارکت های مردمی ، امید است با همکاری سازمان های مردم نهاد در تمامی حوزه ها و گروه ها ، و با تشدید فعالیت های کارگروه های تخصصی ستاد و همچنین پیگیری های سرکارعالی جهت حمایت از برنامه ها و فعالیت هایی که برای کشور و کلانشهر تهران آورده ی واقعی دارد نه صرفا برنامه های نمایشی و گزارشی ، بتوانیم در انتهای این دوره از شورای اسلامی شهر تهران ،شاهد شکوفایی بیش از پیش سازمان های مردم نهاد در عرصه ی مدیریت شهری و محیط زیست ، کاهش آسیب های اجتماعی و ارتقا جایگاه ارزشمند خانواده باشیم.

 

مهندس حامد حقی

مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

https://telegram.me/retrofitting

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی