مدیرعامل موسسه لرزه‌ای بهسازی و مقاوم سازی در ایران: دستمزدهای پایین مهندسین ناظر عامل امضا فروشی

حقی در رادیو گفت‌وگو عنوان كرد: در بحث نظام مهندسی حق الزحمه مهندسین ناظر آنقدر پایین است كه باعث امضاء فروشی و عدم دقت در وظایف حوزه نظام مهندسی آنها می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، حامد حقی، مدیر عامل موسسه لرزه‌ای بهسازی و مقاوم سازی در ایران با حضور در برنامه «گفتگوی اجتماعی»‌ در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در تهران بیان داشت: رشد ساخت و سازهای غیر مجاز به دلیل عدم دقت و سخت گیری سازمان‌های مسئول است.

وی افزود: برخی سازمان‌ها نیز به دلیل كمبود منابع مالی استقبال می‌كنند كه برخی ساخت و سازها غیر مجاز باشد و از طریق جرایم و رای در كمیسیون منابع مالی برای سازمان تامین شود.

حقی تصریح كرد: امروزه شهر تهران بیش از ظرفیت مسكونی خود ساختمان‌های غیر مجاز دارد و سالانه حدود ۱۵۰۰ شكایت و تخلف در این شهر از طریق سامانه شهرداری ثبت می‌شود.

مدیر عامل موسسه لرزه‌ای بهسازی و مقاوم سازی ادامه داد: در حوزه ساخت و ساز مسكن در كشور ما ضوابط شهری وجود دارد و به لحاظ استاندارد و دانش فنی و بدنه مهندسی توانمند هیچ كمبودی وجود ندارد و فقط عملكرد مجری و دستگاه ناظر زیر سوال است.

وی با اشاره به اینكه متاسفانه در ساخت و سازهای غیر مجاز از مصالح استاندارد استفاده نمی‌شود بیان داشت: ساختمانی كه سیر مراحل ساخت و ساز آن استاندارد پیگیری شود قطعا از مصالح استاندارد در آن استفاده می‌شود و استاندارد زلزله در آن رعایت می‌شود و ساختمان در فرایند مجاز قرار می‌گیرد.

دكتر فرهنگ فرحبد، رئیس بخش مهندسی سازه و ابنیه موسسه تحقیق راه و شهر سازی در این برنامه با بیان اینكه در حوزه اجرای قوانین ساخت و ساز در كشور نسبت به گذشته تغییرات چشم گیری ایجاد شده است ولی اینكه به مدینه فاضله برسیم و تمام مقررات رعایت شود هنوز محقق نشده است.

وی گفت: آمارها حاكی از آن است كه ساخت و ساز‌ها در كشور هنوز به لحاظ ارتقای كیفی در بحث رعایت مقررات و اجرا به نقطه خوبی نرسیده است و اكنون ساختمان‌های آسیب پذیر بسیار زیادی در كشور وجود دارد.

فرحبد با اشاره به اینكه پس از حادثه پلاسكو در ساخت ساختمان‌ها استانداردها و قوانینی در حوزه پوشش ضد حریق ساختمان‌ها، ارتقاء كیفی و استاندارد سازی، سیستم‌های آب فشان و ضد حریق ساختمان‌ها رعایت می‌شود بیان داشت: تمام رسالت دولت در جهت بهبود و ارتقاء كیفی ساختمان‌ها نتایج خوبی داشته است كه می‌بایست جهت رشد و ارتقاء این مهم حركت كرده و ضرورت دارد این مهم تقویت شود.

وی بر ضرورت تلاش جهت مقاوم سازی ساختمان‌های موجود تاكید كرد و بیان داشت: باید اقداماتی برای تقویت عاجل ساختمان‌های نا ایمن در شهر انجام شود.

http://radiogoftogoo.ir/NewsDetails/?m=175102&n=1116904

رادیو گفتگو – تاریخ درج خبر 30 آبان 1401

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین اصلی